• AR
  • EN
چهارشنبه, 29 خرداد 1398
آشنایی با نكات ایمنی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

 

آشنایی با نکات ایمنی جهت بیماران و همراهان در بیمارستان

1-     در بدو پذیرش در بخش، پول و سایر اشیاء قیمتی خود را به خانواده تحویل دهید و در طول مدت بستری از لوازم شخصی خود مانند تلفن همراه و... مواظبت نمائید زیرا بیمارستان و کارکنان بخش در قبال حفظ اشیاء قيمتي شما مسئولیتی ندارند.

2-     در شستشوی دست ها با آب و صابون (بویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی و نیز قبل از صرف غذا) کوشا باشید. کادر درمانی، همراهان و ملاقات کنندگان نیز می بایست قبل و بعد از تماس با بیمار به شستشوی دست توجه فرمایند.

3-     جهت رعایت بهداشت فردی و جلوگیری از سرایت بیماری، بیمار و همراهان وی به  هیچ وجه نباید از لوازم شخصی سایر بیماران نظیر تخت،ملحفه، پتو،لیوان و... استفاده نمایند.

4-     جهت رعایت بهداشت بخش از ریختن زباله در اتاق یا بخش بستری خودداری نموده ، زباله های معمولی نظیر کاغذ و یا باقیمانده مواد غذایی را در سطل های آبی و زباله های عفونی نظیر دستمال کاغذی ،پوشک آلوده ، هر گونه وسیله آغشته به خون مثل پنبه، چسب زخم و... را در سطلهای زرد رنگ بیاندازید.همچنین سطل های مخصوصی جهت دفع اجسام تیز و برنده نظیر سوزن در نظر گرفته شده است.

5-     جهت جلوگیری از سقوط از تخت هنگام استراحت و خواب، نرده های محافظ اطراف تخت خود را بالا بکشید.

6-     در صورتی که وضعیت جسمی یا بیماری شما به گونه ای است که به تنهایی قادر به حرکت و راه رفتن در اتاق یا بخش نبوده و ممکن است لیز خورده و یا سقوط کنید حتماً از همراه خود و یا کارکنان بخش کمک بگیرید.

7-     در شرایط استثنایی که ممکن است سر سوزن ها توسط کارکنان بالینی به اشتباه    بر روی تخت یا کمد کنار تخت شما به جا بمانند از دست زدن به آنها خودداری نموده و سریعا ًموضوع را به پرستار کشیک اطلاع دهید تا در ظروف مخصوص خود انداخته شود.

8-     از در اختیار قرار دادن اسباب بازی های خطرناک و یا اسباب بازی هایی با قطعات کوچک که امکان بلع آنها توسط کودکان خردسال وجود دارد به کودکان بستری خودداری نمائید.

9-     به منظور جلوگیری از تداخل با توصیه های پزشکی و بروز هرگونه عوارض احتمالی، قبل از مصرف هرگونه خوراکی آورده شده توسط بستگان حتماً با پرستار کشیک مشورت نمائید.

10-  در صورتی که نیاز به انجام تصویر برداری با دستگاه ام آر آي (MRI) دارید حتماً از همراه بردن اجسام فلزی خودداری نموده و درصورتی که اجسام فلزی نظیر پروتزهای پزشکی یا ضربان ساز قلبی در بدن شما کار گذاشته شده است مراتب را به کارکنان بخش ام آر آي (MRI) اطلاع دهید.

11-  در بخش های رادیولوژی و سی تی اسکن(CT Scan) ضمن توجه به تابلوهای راهنما و هشدار دهنده، لازم است به توصیه های کارشناسان این بخش ها در زمینه حفاظت در برابر اشعه عمل نمایید.   

12-  درصورتی که در حین انجام رادیوگرافی یا سي تي اسکن (CT Scan) نیازمند حضور یک نفر به عنوان همراه درکنارخود هستید حتماً قبل از انجام تصویر برداری از کارشناس رادیولوژی یا سي تي اسکن (CT Scan) درخواست کنید روپوش محافظ اشعه را دراختیار همراهتان قرار دهد.

13-  در صورت باردار بودن حتما این موضوع را به پزشک، پرستار و کارشناسان رادیولوژی و سي تي اسکن (CT Scan) اطلاع دهید. زیرا بارداری عامل مهمی برای تغییر روند درمان شما می باشد. همچنین انجام رادیوگرافی و سي تي اسکن (CT Scan) برای افراد باردار ممنوع می باشد و چنانچه فرد باردار با نظر پزشک نیازمند این کار بود باید   رضایت نامه مربوطه را امضا نماید و با پذیرش خطرات احتمالی آن اقدام به تصویربرداری با اشعه ایکس (X Ray) نماید.

14-  از استعمال دخانیات و یا استفاده از اسپری و عطرهایی با بوی تند در سطح بیمارستان خودداری نمائيد و از همراهان و ملاقات کنندگان نیز بخواهید از این امر خودداری کنند.بازگشت                   
V5.1.0.0